Sukces konferencji dla mieszkańców: pełna sala i dziesiątki pytań do ekspertów

 

W piątek 26 kwietnia w Tarnowie Podgórnym odbyła się konferencja dla mieszkańców gminy na temat leczenia niepłodności. Zaproszeni eksperci stanowili czołówkę polskich naukowców zajmujących się genetyką kliniczną: prof. dr hab. Alina Midro oraz prof. dr hab. Andrzej Kochański. W wystąpieniu zatytułowanym „Technologia in vitro: wszystko co chciałeś wiedzieć, ale bałeś się zapytać” w przystępny sposób wyjaśnili na czym polega technologia in vitro oraz jakie niesie ze sobą ryzyka medyczne, tak dla jednostki jak i populacji.

Następnie z tematem leczenia niepłodności zmierzył się praktyk lek. Piotr Gratkowski, specjalista chirurgii laparoskopowej. Przedstawił szerokie możliwości, które daje mikrochirurgia w leczeniu jajowodów oraz endometriozy miednicy mniejszej, które stanowią przyczynę niepłodności u znaczącej grupy pacjentek.

Ostatnim z zaproszonych ekspertów był dr Błażej Kmieciak, bioetyk, który przedstawił badania dotyczące ważkich konsekwencji społecznych związanych z powszechnym stosowaniem zapłodnienia pozaustrojowego w krajach zachodniej Europy.

Eksperci w sposób merytoryczny ale i przystępny zmierzyli się z tematem leczenia niepłodności, każdy ze swojej perspektywy. Pytaniom z sali nie było końca, tak że ostatecznie po 1,5 godzinie sesję pytań i odpowiedzi trzeba było przerwać.

„Byliśmy pozytywnie zaskoczeni ogromną frekwencją i żywym zainteresowaniem tematem. Widać, że istnieje duży niedosyt rzetelnej informacji w tym temacie. Było warto podjąć wysiłek organizacji tego wydarzenia.”- powiedziała Kamila Czerwińska, współorganizatorka konferencji.

Poniżej prezentujemy skrócone nagrania prelekcji ekspertów:

Pobierz plakat i podaj dalej! Kliknij tutaj aby pobrać!

Pobierz również przygotowaną przez mieszkańców Tarnowa broszurę informacyjną, uzbrój się w wiedzę i podaj dalej sąsiadom!