Fakty i mity dot. in vitro

„Przeciwnicy in vitro są przeciwko dzieciom poczętym w ten sposób”

Absolutnie każde dziecko, niezależnie od sposobu poczęcia, jest obdarzone niezbywalną godnością i powinno być kochane i otoczone opieką. Każdemu bez wyjątku należy się szacunek. Dużemu, małemu; na końcu życia i na początku; zdrowemu, choremu; zdolnemu czy nie.

FAŁSZ

PRAWDA

„In vitro nie leczy niepłodności”

Procedura in vitro nie jest procedurą leczniczą. Nie usuwa problemu, ale stara się go ominąć. Skuteczność jest niska (ok. 10.3 % żywych urodzeń), ponieważ chory organizm kobiety najczęściej odrzuca sztucznie wszczepione dziecko.

„Jako wójt nie jestem strażnikiem sumień”

Fakt sprawowania władzy publicznej obliguje włodarzy do podejmowania działań, które przynoszą pożytek wszystkim mieszkańcom. Program do finansowania in vitro nie przynosi pożytku wszystkim mieszkańcom i łamie sumienie osób zmuszanych do jego finansowania wbrew ich woli.

FAŁSZ

FAŁSZ

„Kościół nie powinien mieszać się do polityki”

Polityka to nic innego, jak sposób kształtowania codzienności, w której żyją ludzie. Również ludzie wierzący. Kościół jest dla nich drogowskazem i pokazuje, jak należy kształtować codzienność, aby była dobra i prowadziła do zba-wienia. W tym sensie Kościół ma wręcz obowiązek wypowiadać się na temat bieżących spraw, szczególnie dotyczących moralności (aborcja, in vitro).

„Gmina zawodzi zaufanie mieszkańców, rekomendując ryzykowną procedurę”

Uruchomienie programu in vitro oznacza rekomendację tej procedury jako skutecznej i celowej. W końcu tylko na takie działania wydaje się publiczne pieniądze. Niestety, in vitro nie jest ani skuteczne, ani celowe. Nie rozwiązuje problemu niepłodności, za to może prowadzić do poważnych problemów. Mieszkańcy mający zaufanie do władzy publicznej są wprowadzani w błąd. A z ewentualnymi problemami medycznymi rodziny będą pozostawione same sobie.

PRAWDA

FAŁSZ

„2/3 mieszkańców gminy popiera program dofinansowania in vitro”

W ankiecie przeprowadzonej przez gminę w kwietniu 2018 r. udział wzięło zaledwie 608 osób, a nasza gmina liczy ponad 26 tys. mieszkańców. Z tego ok. 400 osób odpowiedziało „tak” na pytanie: „Jak Pan/Pani uważa, czy gmina Tarnowo Podgórne powinna wspierać finansowo projekty in vitro dla bez-dzietnych rodzin?”. Zatem nie 2/3 gminy, ale tylko 400 osób z 26 tys. mieszkańców poparło ewentualne wprowadzenie in vitro przez naszą gminę.

„Przeciwnicy in vitro nie chcą, aby inne rodziny były szczęśliwe”

Przeciwnicy in vitro, to w istocie zwolennicy prawdziwej i kompleksowej pomocy. Pomocy, która rozwiąże problem, a nie wywoła kolejne. Słowa klucze: pełna diagnostyka, leczenie przyczyn lub adopcja.

FAŁSZ

FAŁSZ

„Proboszcz nie mówił, że in vitro jest złe”

Księża wypowiadali się wielokrotnie, że in vitro łamie piąte przykazanie „Nie zabijaj”. Temat ten jest poruszany na ogół przy okazji Dnia Świętości Życia ustanowionego przez św. Jana Pawła II przypadającego 25 marca. Kościół w Polsce wielokrotnie mówił, że in vitro jest nieakceptowalne, a zarówno stosowanie go jak i głosowanie „za” są grzechem ciężkim. Szczegóły na stronie internetowej: www.episkopat.pl/kosciol-w-polsce-o-in-vitro/

Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości dotyczące naszych działań, zapisz się na nasz newsletter.